Традиційний осінній доброчинний ярмарок, що вже впродовж багатьох років поспіль відбувається в нашому університеті з нагоди Дня захисників і захисниць України, свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня Українського козацтва, цьогоріч видався надзвичайно багатим. Метою заходу був збір коштів на потреби Збройних сил України.
«Ця традиція в нас уже усталена, щоразу захід відбувається успішно, та цього разу ярмарок перевершив усі очікування, – зауважує керівниця Центру виховної роботи та культурного розвитку Марта Руденко. – Відповідальність за організацію заходу завжди покладається на конкретний курс, нинішнього року були відповідальні кураторські групи 2-го та 4-го курсів. Попри те, дуже багато зголосилося груп і з першого, і з третього, і зі старших курсів, вони телефонували, бронювали столи. Тож на нашому ярмарку сьогодні справді, як мовиться, не те, що яблуку, а й голці ніде впасти».
Голки, до слова, під час ярмарку щедро сипалися хіба що лише на… ляльку вуду путіна (Увага! Не сумніваємося у вашому почутті гумору, та все ж про всяк випадок зауважимо, що жодного стосунку до чаклунських маніпуляцій дійство не має, це лише своєрідна забава у воєнний час, елемент зняття психологічної напруги й, звичайно, можливість збору коштів). «Магічний» столик представляли п’ятикурсники медичного факультету Діана Олександрович та Адріана Гуменюк з Тернополя, Мар’яна Ковальчук з Хмельниччини, Анна Сергєєва з Кривого Рогу та Валерій Місюра із Житомира. Чим ще дивували гостей?
«Власне, найбільше покладали надію саме на цю ляльку й на печиво з передбаченнями для студентів-медиків. Ми самі вигадували ці передбачення, справді зрозумілі лише медикам, – з усмішкою ділиться таємницями підготовки до ярмарку Мар’яна Ковальчук. – Печиво ж власноруч випікала наша Діанка. Ще в нас представлені силянки, які ми теж самі виготовляли, а наш одногрупник зробив цікавий сувенір – журавликів у пляшечці».
За сусіднім столиком – група ММ-229. Правильніше, за двома столиками: стільки смачних наїдків надбали для ярмарку!
«Наша група – збірна, – розповідає її представниця Олександра Сироєд. – У ній багато студентів, які приїхали торік до Тернополя з Харківщини, Херсонщини, Запоріжжя, вирвавшись з окупації, або ж хтось устиг і раніше. Тож ми організували тематичний стіл, на якому є харківське сало, запорізькі канапки, херсонський оселедець і, звичайно, кавун».
Сама Олександра – з Криму. Переїхала в Енергодар Запорізької області ще до 2014 року, з початком повномасштабного вторгнення рашистів на українську землю змушена була шукати нову домівку та місце навчання. До Тернополя приїхала торішнього червня.
«Тут мені дуже подобається, – зізнається дівчина. – Особливо приємно вразили люди – вони дуже щирі й відверті. Ось і зараз під час ярмарку: підходять зі світлими усмішками, щиро дають гроші без решти. Особисто від себе я підготувала частування, поєднавши і кримські наїдки – закуску з моцарелою та грибами, і запорізькі – козацькі канапки із салом і соленим огірком на духмяному чорному хлібчику. Хочемо, щоб усім засмакувало, бо ми дуже любимо Тернопіль та його мешканців».
Столик від групи ММ-609 також вражає розмаїттям. Як запевняє кураторка групи, асистентка кафедри невідкладної медичної допомоги Ірина Ястремська, тут лише домашні страви. Цілковито все дівчата випікали самі: і пухкі кексики, що тануть у роті, і неймовірно смачні сінабони з корицею та кремом, і пиріжки за особливим сімейним рецептом, дбайливо поскладані у велику поливану макітру – щоб якомога довше зберігалися теплими.
«Ці пиріжки з картоплею та курячим м’ясом – наша сімейна традиція, – мовить студентка групи ММ-609 Вероніка Єріна, уродженка Херсона. – Моя бабуся Ніна Василівна багато експериментувала з тістом, пиріжками й, врешті-решт, винайшла власний рецепт. Передала його й мені. Тісто – заварне дріжджове. Пиріжки смажаться на олії, вбираючи її мов губка, але при цьому залишаються сухими. Тож гастриту від їх споживання не буде».
Піклується про здоров’я відвідувачів ярмарку й одногрупник Вероніки – Роман Горщар, який частував усіх, хто бажав, доволі незвичними ласощами – варенням із соснових шишок.
«Варенням для ярмарку, власне, поділився мій добрий друг, який сам і виготовляє його. Годяться для цього лише молоді соснові шишечки розміром не більше 0,5 см-1 см, їх засипають цукром, переварюють за спеціальним рецептом – і виходить дуже гарне та смачне вареннячко, що також має значний лікувальний ефект, тож його широко використовують у народній медицині, – пояснює Роман. – Зокрема, сосна містить багато фітонцидів, вітамін С, особливо добре її споживати за кашлю та захворювань горла».
«Насолодись порічкою, щоб руzzька кров текла річкою», «Буде кохання до рання». Як гадаєте, про що це? Також про варення, але уже з порічок і вишень. Ці написи – колективна творчість групи ММ-226.
«Варення ми готували протягом усього літа з ягід домашнього саду, щоб мати можливість поласувати тепер і взяти участь у доброчинному ярмарку, – каже студентка цієї креативної групи Наталія Мончак. – Про те, що ярмарок відбудеться саме тепер, дізналися лише напередодні. Кожен з наших студентів хотів долучитися. Особисто я приготувала патріотичне желе в двох кольорах нашого прапора. Трубочки, печиво, горішки – все пекли самі. Сподіваємося якомога більше зібрати грошей для наших захисників і віримо в якнайшвидшу Перемогу України».
Особливою окрасою ярмарку стала виставка предметів народного одягу й домашнього вжитку з приватної колекції асистентки кафедри загальної гігієни та екології Орисі Смачило. Запрошений на свято гість – завідувач відділу новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею Володимир Пукач демонстрував відвідувачам ярмарку виставку, присвячену Українській повстанській армії.
Розмаїтий, дружний, смачний, яскравий, барвистий, галасливий, запашний, щедрий, багатий, гостинний, креативний був наш ярмарок на кожній своїй локації: і у внутрішньому дворику адміністративного корпусу, і неподалік корпусу ННІ медико-біологічних проблем, і у корпусах стоматологічного факультету та ННІ медсестринства. Але найголовніше – видався захід у ТНМУ напрочуд плідним і корисним: завдяки спільним старанням для потреб Збройних сил України зібрали 140 тисяч 419 гривень.
Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА
Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА